Vyznavači westernové jízdy mají spoustu různých možností výběru otěží. Zpravidla vybírají otěže podle toho, jakou aktivitu chtějí se svým koněm zrovna vykonávat. Dalším kritériem bude fakt, jestli jste začátečník nebo pokročilý jezdec. Začátečníci budou preferovat takové, s nimiž se bude snáze manipulovat. Také je důležité rozlišit ty, které budete používat při víkendové jízdě, a ty které budou určeny pro závodní ježdění. Jezdci, kteří se zabývají předváděním westernové jízdy, budou mít své specifické požadavky. Ne každé otěže jsou totiž dobré pro každou aktivitu nebo cvik, který je s koněm prováděn. Například otěže, které jsou určené pro rychlou jízdu, nemusí být ty správné pro ukázky shánění krav nebo jiné aktivity.
První otěže
Jako začátečník budete jistě chtít otěže, které se snadno ovládají, protože se ze začátku budete patrně trochu trápit s tím, že nebudete vědět s rukama. Z toho důvodu je dobré mít spojené otěže, které jsou podobné jako ty na anglický styl. Tradičně totiž westernové otěže spojené nejsou. Pokud zvolíte na začátek spojené otěže, nemusíte se bát, že by vám při jízdě vypadl jeden konec z ruky a vy byste nevěděli, jak máte zatočit. Také dbejte na to, aby nebyly otěže příliš krátké, měli by být alespoň 1,5 m dlouhé .
Důležitý je i tvar a materiál. Westernový jezdci mají v oblibě těžší otěže než ti angličtí. Velmi oblíbené jsou kulaté, ale i plochá pletené otěže z kůže. Struktura velmi pomáhá začínajícím jezdcům udržet otěže v ruce, tak aby nesklouzávali. Pletený nylon a lano jsou také docela populární. Tyto otěže lze zakoupit téměř v jakékoliv barvě nebo kombinaci barev. Na rozdíl od kožených otěží, se lépe udržují, stačí je prostě umýt ve vodě.
Až budete vybírat v obchodě, určitě si zkuste, jak vám sedí v ruce a jak jsou vám příjemné. Jakmile si budete jistí, nezbývá než je nasadit a vyzkoušet.