Loket byl před staletími opěrným bodem ochrany západních hranic a jako součást královského majetku byl jmenován sídelním centrálním bodem tzv. Loketského kraje. Raně středověký kamenný hrad je situován velmi příznačně, tyčí se na skalisku vysoko nad říční hladinou sevřený kruhovým meandrem a využívá hned několika výhod – především je odtud vynikající výhled všemi směry, což bylo pro obránce této oblasti nesmírně důležité.
Okolí říčního koryta je posazeno na úpatí Krušných hor a z druhé strany se směrem do vnitrozemí otevírá prostor Slavkovského lesa s říčkou Teplá, což je oblast s mnoha vývěry minerálních pramenů. Proto se také nedaleko odtud začaly budovat první lázně. Ty nejznámější získaly věhlas a slávu zásluhou nejznámějšího panovníka všech dob Karla IV., který jim udělil výsady městských práv. Mnoho lidí však dodnes neví, že Karlovy Vary obdržely městská práva na základě vzoru královského města Loket, nikoli opačně, a že tedy lesk a sláva patří spíše městu Loket.
Karlovy Vary expandovaly díky lázeňským kolonádám, vřídlu a léčebným procedurám, počet obyvatel se zmnohonásobil, ale Loket si svou původní tvář zachoval do dnešních dnů. Jestliže se do těchto míst chcete vypravit, vyplatí se ubytování Loket a okolí neodbývat. V každém ročním období lze obdivovat historické památky přímo z některého okna penzionu na náměstí T. G. Masaryka, odkud můžete sledovat i vánoční či velikonoční slavnosti, řemeslné trhy, ale i každodenní všední události, třeba početné vodácké výpravy, které splouvají Ohři až od Františkových Lázní, a Loket si nenechají ujít jako jedinečnou příležitost k působivému výletu.