Jedničku, dvojku, trojku nebo snad něco horšího jste měli z matematiky?
Pokud se můžeme chlubit jedničkou, pak si jistě všechny vzorečky, ale i technické věci z geometrie a podobné obsahy a objemy, stejně tak jako všechny výpočty, pamatujete. Pokud jste ale jedničku neměli, pak už možná trochu se znalostmi právě z tohoto oboru, pokulháváte. Ono často, i když na základní škole tu jedničku máte, třeba každý ročník až do deváté třídy, tak se stejně může stát, že jakmile vyjdete a doděláte střední školu nebo učňovský obor, tak stejně na všechno zapomenete, a cítíte se, jako kdybyste se to ani nikdy v životě snad neučili. To už je úděl lidské mysli. Občas nás nechá ve štychu, občas nás mile překvapí, že si alespoň na něco vzpomene, ale nemůžeme na to spoléhat na sto procent, nebo si nejsme jistí. Holt náš mozek vypouští věci, které nepotřebuje, a i když se říká, že využíváme jenom malou část mozkové kapacity, tak se nám stejně často podaří něco úplně: „vypustit“. Tedy zapomenout!
Moderní svět si umí poradit
Proto zde máme kalkulačky výpočtů, do kterých zadáte pár numerických čísel a máte výsledek raz dva hotový, aniž byste museli luštit složité vzorce nebo dělat výpočty či propočty. Dokonce existují speciální, ve kterých nemusíte ani upravovat cm na milimetry nebo obráceně. Můžete mít jednu jednotku v cm, a druhou v mm a nic nemusíte převádět. Praktické a snadné! Objem válce tak vypočítáte levou zadní a budete si jistí, že to máte přesně a také správně.
Co nevíme, si najdeme!
Objem/obsah válce se spočítá jako plocha základny [S] x výška válce [v]. Plocha základny válce se spočítá z poloměru kružnice základny [r] jako: 3.14 (π) x r2. Celý vzorec https://www.stormware.cz/prirucka-report-designer-online/Vlastnosti_objektu/Zalozka_Vzorec/pro výpočet objemu válce [V] = π x r2 x v.