ÄŒeská republika vznikla k 1.1. roku 1993, a v té dobÄ› byli vÅ¡ichni Å¡Å¥astnÃ, že jsme se koneÄnÄ› osvobodili a zaÄali vládnout sami sobÄ› bez vlivu ostatnÃch. MÄ›lo se jednat o obdobÃ, kdy u nás koneÄnÄ› zavládne demokracie, a zaÄneme žÃt tak, jak budeme chtÃt. V této dobÄ› byl také vytvoÅ™en náš základnà zákon, ve kterém jsou stanovena základnà pravidla sloužÃcà k chodu tohoto složitého mechanismu zvaného stát. Jsou zde tedy upraveny pravidla pro vládu, ministry, prezidenta apod.
Je jednoznaÄnÄ› jasné, že tento zákon nenà nijakou novinkou, ba naopak by se dalo Å™Ãci, že se jedná o jistý stÅ™Ãpek vzpomÃnek, ve kterém je vidÄ›t touha po zmÄ›nÄ›, která vÅ¡ak nenà dotažená dokonce. Jsou zde sice pevnÄ› stanoveny délky jednotlivých volebnÃch obdobà Äi poÄet poslanců a senátorů, avÅ¡ak zde chybà jakési mantinely, pÅ™es které by neÅ¡lo projÃt.
Pokud se blÞe podÃváme na vztah prezidentů a Ústavy, tak my jistÄ› dáte za pravdu, že pan Havel by si v životÄ› nedovolil to, co pÅ™ijde panu Zemanovi naprosto normálnà a v pořádku. A to je právÄ› ten problém! Jelikož nejsou v rámci tohoto zákona pevnÄ› nastaveny nepÅ™ekroÄitelné hranice, dá se Å™Ãci, že si tak každý může dÄ›lat, co chce, a to i z toho důvodu, že u nás platà zásada legálnà licence, což lze vysvÄ›tlit jako princip, který vede k tomu, že každý může Äinit to, co zákon nezakazuje, a zároveň nemůže být nikdo nucen k vÄ›cem, o kterých zákon vůbec nepojednává.
Prezident má tedy v rámci Ústavy upraven zejména dvoje pravomoci – prvnÄ› ty, na kterých se podÃlà sám, ve druhé Å™adÄ› také ty, kde potÅ™ebuji již nÄ›Äà spolupodpis (nejÄastÄ›ji se jedná o premiéra Äi nÄ›kterého z ministrů). Je sice pÄ›kné, že prezident tak vÃ, co může, ale již nevÃ, kde jeho pravomoci konÄÃ, protože to prostÄ› nikde napsáno nenÃ.
Já osobnÄ› k tomuto tématu zastávám názor, že pokud chceme spokojenÄ› a dlouho žÃt v naÅ¡Ã krásné maliÄkaté zemi, musÃme pro to dÄ›lat nÄ›co vÅ¡ichni a spoleÄnÄ›. VÅ¡ichni se tak musÃme nauÄit žÃt v harmonii a souladu s pÅ™Ãrodou i ostatnÃmi lidmi, abychom nic zbyteÄnÄ› nezniÄili. PÅ™eci jen se o nás Å™Ãká, že jsme srdce Evropy, a tak bychom k tomu mÄ›li i pÅ™istupovat. MÄ›li bychom být vzorem, jak to vÅ¡e může fungovat, a nikoliv jakýmsi Å¡aÅ¡kem pro vÅ¡echny ostatnÃ. NavÃc pokud chceme, aby se i dÄ›ti nauÄily dodržovat pravidla, která jsou spoleÄnostà dána, musà je prostÄ› dodržovat každý z nás, a to bez ohledu na to, zda je to zednÃk, uÄitel nebo prezident.