Spousta lidí nabyla za posledních několik let dojmu, že zdravé potraviny jsou nesmírně drahé a že je to vlastně to samé jako ty levné potraviny a není co řešit. Samozřejmě, že některé položky jsou dražší než ostatní, to nelze vůbec popírat. Ovšem existují také zdravé potraviny, na které jsme zapomněli a které jsou zdravé a ještě k tomu levné. Častokrát se ale zaměřujeme na spíše fajnové věci, které nás zaujmou, avšak odradí nás jejich cena. Například sladidla namísto klasického cukru jako jsou med, javorový sirup nebo třeba přírodní sladidla jako xylitol či stévie. Například xylitol cena je podivuhodně mírná oproti mnohem dražším variantám, které jsou skutečně „na jedno brdo“.
Samozřejmě, kvalita vs. kvantita, o tom jsme se již několikrát bavili. Vždycky je lepší koupit kvalitnější potravinu než levnější potravinu ve větším množství – proč? Protože kvalitní potravina udrží člověka daleko déle nasyceného a hlavně mu dodá více živin a látek potřebných pro organismus než levné potraviny, které toho tolik nemají.
Jde to vidět krásně na příkladu kuřat – abyste vyvážili jedno domácí kuře (slepici) od babičky, kterou si tam pěstuje a krmí ji zrním, tak byste si museli dát kuřata dvě nebo tři z velkochovu. A to se bavíme jenom o těch látkách, která by tam měly být. U velkochovu připočítejte také steroidy a antibiotika a další léčiva, která jsou ve velkém podávána ve velkochovech a ke kterým na vesnici či v malém chovu určitě přístup nemáte.
Takže když porovnáte ty zdravé věci a ty levné, vyjde vám, že jste na tom prakticky stejně. Samozřejmě, existují drahé věci – kokosové oleje a mléka, tempeh nebo šmakouny, drahé maso – které si prostě člověk dovolit každý den nemůže. Ale možná o to jde, o střídmost. Kdysi dávno lidé měli maso jednou, dvakrát týdně a jak se měli dobře. S tím, co máme dnes, maso nepotřebujeme jíst klidně celý týden, ovšem to by byla pro většinu smrt.