Vyčištěný koberec září jako nový a jestliže není opotřebovaný mechanicky (vychozený, prošlapaný nebo potrhaný), rázem se tím prodlouží jeho životnost. Koberce se čistí nejčastěji strojově, speciálním vysavačem s mechanickým kartáčem, případně s tryskami, které vhání do tkaniny horkou páru. Jednotlivá vlákna jsou pak zbavena špíny podobně, jako oděvy v automatické pračce. Důvodem, proč podrobit koberec čisticímu procesu, však není pouze jeho vzhled (zašpinění), ale také zápach.
Zápach z koberce je poměrně častý
Nemusíme se za něj stydět, je to přirozené, stejně jako se nestydíme za zápach exkrementů. Ty spolehlivě zmizí v záchodové míse a spolu s čisticími prostředky je toaleta udržována v čistotě a bez zápachu. Co však v některých domácnostech lidé zanedbávají, je zápach z koberce. Zvláště markantní je tam, kde se podlaha pouze vysává, ale nepodrobuje pravidelnému čištění.
A jak zápach vzniká? Důvod bývá neobyčejně prostý – lidská chodidla. Většina z nás chodí na koberci v letních měsících naboso, jen v některých domácnostech lidé obouvají domácí obuv. Je to celkem logické, protože chůze bosou nohou po měkkém povrchu přináší svým způsobem určitou rozkoš. Ale koberec je textilie a ta také pohlcuje pot a bakterie, které se jím živí.
Proto také končí ponožky a silonové punčochy v pračce, ale to samé by se mělo týkat i koberce – ten nestačí jen na sucho zbavit prachu, ale je nutné jej také občas „vyprat“. Pravidelné hloubkové čištění koberců Praha by mělo být běžným standardem v domácnostech, kde se koberce vyskytují, a kde není na podlaze pouze dlažba či plovoucí podlaha.
Jak často čistit? Záleží na frekvenci jeho využívání a také na počtu osob a domácích zvířat v bytě. Pro jednotlivce stačí většinou jednou za rok, v rodinách s malými dětmi a se zvířaty bychom měli uvažovat o frekvenci častější, alespoň jednou za půl roku.