Dobrá věc se podařila a maminky pobírající rodičovskou dostanou od letoška více peněz. Cesta za nimi byla dlouhá a trnitá. Vlastně až do druhé poloviny prosince 2019 nikdo s určitostí nevěděl, s jakým rozpočtem do domácnosti mohou letos mladé rodiny počítat.
Od roku 2008 do 2019 se příspěvek nezvýšil. Naopak v roce 2012 jej ještě politici snížili. Celková částka, kterou měly maminky možnost si rozdělit až na 4 roky, činila na jedno dítě 220 000 a 330 000 na vícerčata. Nově to bude o 80 tisíc více jednoho dítěte a o 120 tisíc u vícerčat. Pojďme zavzpomínat, jak celá tahanice probíhala.
Petr Krčál (ČSSD) tehdejší ministr práce a sociálních věcí chce přidat od 1. července 2019 40 tisíc a v roce 2020, případně 2021 dalších 40. Později složil funkci, protože se ukázalo, že diplomovou práci opsal z vlastní bakalářky. Nahradila ho ministryně Jana Maláčová.
Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje přidat 80 tisíc najednou od ledna 2020 všem, kteří budou příspěvek v této době pobírat – tedy variantu za 8,6 miliardy.
Maláčová chce přidat všem, kteří mají dítě do 4 let věku, i když už příslušnou částku vyčerpali. To by z rozpočtu ukrojilo 11,2 miliardy.
Ve hře byly tedy 2 varianty.Jenže v březnu zůstali všechny mladé rodiny v šoku. Maláčová, Schillerová i premiér Andrej Babiš se chlubí na sociálních sítích velkým úspěchem. Rodičák se od 1. ledna 2020 skutečně zvýší, ale jen pro děti narozené po tomto datu. Což vyvolalo doslova bouři. Rodiče zakládají na facebooku skupinu pro spravedlivý rodičovský příspěvek a sepisují petici.
Politici si uvědomili, že by tlak nemuseli ustát.Babiš se schází se zástupci ze facebookové skupiny a slibuje, že nakonec pro aktivně pobírající bude schválen. Trvalo to však dlouho, než se o novele začala hovořit na půdě Parlamentu a slibu už pomalu nikdo nevěřil. „Až to podepíše prezident, pak teprve s tím budu počítat,” ozývalo se nejčastěji na sociálních sítích.
Projednání bylo slibováno původně na září. Po všech tahanicích a odkladech už asi málokoho překvapilo, že se poslanci k jeho projednání vůbec nedostali. Nakonec byl schválen ve třetím čtení až 6. listopadu po sporech mezi opozicí a vládní koalicí. Ta držela opozici v šachu, protože svázala přiklepnutí více peněz rodinám se schválením daňového balíčku. S tím opozice nesouhlasila, protože byla proti zvýšení spotřební daně na cigarety a alkohol.
V prosinci návrh neprošel přes Senát, kterému přišlo nespravedlivé, že politici odstřihnuli rodiče dětí do 4 let, kteří už celou sumu vyčerpali. Byla to už ale spíše formalita. Poslanci jej totiž opětovně schválili a prezident Miloš Zeman novelu 19. 12. podepsal. Na 80 tisíc tak nedosáhne 70 tisíc rodin.