31. Å™Ãjna je den, kdy zapalujeme svÃÄku vloženou dodýnÄ›. Historie tohoto zvyku sahá až do dob pÅ™ed naÅ¡Ãm letopoÄtem, kdy Keltové slavili tento den konec léta a pÅ™Ãchod nového roku. Tuto noc se prolÃnal svÄ›t živých a mrtvých. Slavilo se bujaÅ™e, vÅ¡ude hoÅ™ely ohnÄ› a lidé chodili v pÅ™evlecÃch, aby se chránili pÅ™ed zlými duchy.
Když se katolická cÃrkev zaÄala snažit vymÃtit pohanské zvyky, byl tento svátek zvaný Samhain, mimochodem jeden z nejoblÃbenÄ›jÅ¡Ãch, nahrazen svátkem VÅ¡ech svatých (All Hallows´Day), který, jak známo, pÅ™ipadá na 1. listopadu.
Do Ameriky ho přivezli Irové. Ti vydlabávali brambory a řepy a ty následně stavěli do okna, aby odehnali duše zemřelých.
V Americe zaÄali použÃvat dýnÄ›. DÄ›ti se v pÅ™edveÄer svátku VÅ¡ech svatých ve straÅ¡idelných maskách vydávaly na koledu, kde za odmÄ›nu dostávali sladkosti a ovoce. Tradice se uchovala dodnes.
Jestli jste se rozhodli, že si poÅ™ÃdÃte dýni a tu si vydlabete, možná vám trochu posloužà tyto řádky, abyste vÄ›dÄ›li, jak na to.
Pro vyÅ™ezávánà si poÅ™iÄte tenké a ostré vykosÅ¥ovacà nože. SamozÅ™ejmÄ› dobÅ™e nabrouÅ¡ené.
Jestli si nejste jistÃ, že trefÃte obliÄej, tak si ho nejprve nakreslete lihovým fixem.
Se složitÄ›jÅ¡Ãm vyÅ™ezávánÃm vám pomůže papÃrová Å¡ablona, kterou si dopÅ™edu vyrobÃte a na dýni pÅ™enesete.
Řez veÄte kolem stonku dýnÄ›.
VezmÄ›te ostrou lžÃci a vydlabejte dužinu. Otvor musà být velký asi jako 2/3 dýnÄ›, aby se vám snadno vydlabávalo a dobÅ™e se vkládala svÃÄka.
Nevyhazujte dužinu. Může vám posloužit jako džus, kompot, slaný koláÄ, nebo polévka.
Aby vám dýnÄ› dlouho vydržela, protože svÃÄka uvnitÅ™ urychluje vysuÅ¡ovánÃ, namoÄte ji nejprve na nÄ›kolik hodin do vody.
Jestli chcete, aby osvÄ›tlenà bylo bezpeÄné, vložte do dýnÄ› svÃÄky ve sklenÄ›ných ochranných kelÃmcÃch, nebo hÅ™bitovnÃ.
Můžete si na internetu najÃt obrázky, které už nÄ›kdo vytvoÅ™il a vytisknout. Ty pak pÅ™enesete. Nemusà to být jen straÅ¡idelný obliÄej, ale také zvÃÅ™ata, kde můžete vydlabat tÅ™eba siluetu koÄky, nebo nÄ›jaký vámi oblÃbený motiv.